Potrzebujesz porady?
+48 459 413 059

Panel klienta

Najem prywatny 2023

Najem prywatny w 2023 roku

Zmiany w rozliczaniu najmu prywatnego 2023.

Dotychczas najem prywatny za 2022 rok można było rozliczać korzystając z takich form opodatkowania jak zasady ogólne, podatek liniowy oraz ryczałt. W związku z licznymi zmianami spowodowanymi wprowadzeniem Nowego Ładu, jest to ostatni rok, w którym takie rozliczenie jest możliwe. Od 2023 roku podatnicy stracą prawo do wyboru formy opodatkowania i będzie to można zrobić wyłącznie na podstawie przepisów o ryczałcie ewidencjonowanym.

Czym właściwie jest najem prywatny?

Jest to najem świadczony poza działalnością gospodarczą, jak również jedna z najpopularniejszych metod osiągania dodatkowych przychodów w Polsce. Najczęściej zdarza się to w przypadku wynajmowania mieszkania studentom lub młodym osobom pracującym w większych miastach.

Kwota wolna od podatku, a przychód z najmu w 2022 r.

Jak rozliczyć najem

Podatnicy rozliczający się na podstawie skali podatkowej mają możliwość skorzystać z kwoty wolnej od podatku, która w bieżącym roku wynosi 30 000 zł. Nie zwalnia to jednak osób, które nie przekroczyły tej kwoty z obowiązku rozliczenia się z urzędem skarbowym. Nie muszą one jedynie opłacać zaliczek na podatek dochodowy. W przypadku podatników, którzy opłacali składki, natomiast ich dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, mają oni prawo do zwrotu podatku na podstawie deklaracji PIT- 36, którą należy złożyć do 2 maja 2023r.

Zmiana formy opodatkowania

Osoby, które dotychczas rozliczały się na zasadach ogólnych lub podatku liniowym będą musiały zmienić formę opodatkowania. Więcej informacji o formach opodatkowania znajdziesz w naszym innym artykule tutaj. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność, ponieważ wraz z przejściem na ryczałt podatnik traci możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodów (KUP). Oznacza to, że nie będzie już mógł odliczyć kosztów związanych np. z odsetkami od kredytu hipotecznego lub remontem. Ryczałt nie uwzględnia również kwoty wolnej od podatku oraz wyklucza wspólne rozliczenie z małżonkiem.

Najem prywatny 2023 – dwie stawki ryczałtu ewidencjonowanego

Od przyszłego roku dostępne będą dwie stawki ryczałtu ewidencjonowanego. Ich wysokość jest zależna od wysokości przychodu podatnika tak jak widać poniżej.

Sposoby rozliczania najmu prywatnego
                         Ryczałt 8,5%Ryczałt 12,5%
dla osób, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku nie przekroczyły 100 000 zł

dla osób, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku przekroczyły 100 000 zł

 

Zasady ogólny i podatek liniowy od 2023r dostępny tylko dla najmu w działalności

Warto wspomnieć, że rozliczenie najmu w 2023 r na zasadach ogólnych i podatku liniowym nadal będzie możliwe, jednak pod jednym ważnym warunkiem – jeżeli będzie to najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Umożliwi to rozpoznanie pozostałych kosztów uzyskania przychodu w dotychczasowy sposób.

Jakie konsekwencje wiążą się z przejściem na ryczałt?

Wybór formy opodatkowania musi być teraz bardzo przemyślaną decyzją, by w jak najniższym stopniu odczuć straty spowodowane zmianą przepisów. Warto wcześniej obliczyć wstępne różnice podatkowe, które mogą nastąpić. Przejście na ryczałt wiąże się z niższą stawką podatku niż w przypadku zasad ogólnych i podatku liniowego. Zaletą jest też fakt, iż przychodu z najmu nie sumuje się z innymi dochodami, więc podatnikowi nie grozi ryzyko wejścia na wyższy próg podatkowy, jak byłoby w przypadku skali podatkowej. Obliczenie podatku również jest prostsze, a jego zapłaty można dokonywać raz w miesiącu lub raz na kwartał.

Za ukrywanie swoich dochodów z tytułu najmu prywatnego grozi kara finansowa dla podatnika. Oprócz obowiązku zapłacenia należnego podatku oraz odsetek, trzeba liczyć się z uznaniem takiego czynu za przestępstwo, jeżeli zaległości przekraczają kwotę 15 100 zł albo za wykroczenie skarbowe, jeżeli zaległości nie przekraczają tej kwoty.

Pomożemy Ci założyć i prowadzić Twoją firmę!

Zostaw nam kontakt. Oddzwonimy.

Skontaktuj się z nami od razu.