Potrzebujesz porady?
+48 459 413 059

Panel klienta

Zmiany podatkowe od 1 lipca 2023

Zmiany podatkowe od 1 lipca 2023

Kolejne zmiany podatkowe od lipca 2023. Ostatnio doszło do znaczących przekształceń w systemie podatkowym, które mają istotny wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa. Przyjrzyjmy się razem tym zmianom, aby lepiej zrozumieć ich skutki dla społeczeństwa.

 • Najem prywatny – wyższy limit

Dotychczas każdy najem prywatny opodatkowany był stawką 8,5% lub 12,5%. Zależało to od kwoty przychodów uzyskiwanych przez osobę fizyczną. Jeżeli przychody osiągają kwotę niższą niż 100 000 złotych, stawka ryczałtu wynosi 8,5%, natomiast powyżej tej kwoty – 12,5%. Do tej pory limit ten dotyczył obojga z małżonków. Więcej szczegółów o najmie prywatnym odnaleźć można w naszym artykule: Najem prywatny w 2023 roku. Od 1 lipca limit został rozdzielony na każdego z małżonków, co oznacza, że każdy z nich będzie miał limit 100 tys. zł rocznie. Jeżeli małżonek złoży stosowne oświadczenie mówiące o tym, że najem jest rozliczany przez niego w całości, jego limit wyniesie 200 tys. złotych.

 • Podatek od spadków i darowizn

Kolejną zmianą, która weszła w życie od 1 lipca jest wyższa kwota wolna od podatku od spadków i darowizn. Kwota zwiększyła się w każdej z trzech grup podatkowych i najwięcej korzyści przyniosła osobom, które dostaną darowiznę od najbliższej rodziny.

Opodatkowaniu będzie podlegać nabycie od jednego zbywcy, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

 • 36 120 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
 • 27 090 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
 • 5 733 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Po otrzymaniu darowizny powinniśmy zgłosić ją w urzędzie skarbowym na druku SD Z2 lub w przypadku spadku – SD 3

 • Brak PCC przy zakupie pierwszego mieszkania

PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych i dotyczy rynku wtórnego. Dotychczas przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym obowiązywała konieczność zapłacenia 2% podatku. Od 1 lipca ten obowiązek został zniesiony, co jest sporym ułatwieniem dla osób, które zamiast zapłaty podatku będą miały dodatkowe środki na przykład na wykończenie mieszkania. Ulga ta dotyczy zakupu wyłącznie pierwszego mieszkania. Warto zauważyć, że podniesiona została stawka podatku przy zakupie szóstego i każdego kolejnego mieszkania do 6%.

 • Ulga na dziecko niepełnosprawne w PIT za 2023r

Zmiany zakładają zniesienie limitu dochodowego dla rodziców wychowujących jedno dziecko z niepełnosprawnością. Dziecko to musi posiadać:

 • orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
 • decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
 • orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Równocześnie rodzice, którzy wychowują jedno dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, będą mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej w pełnej wysokości, nawet jeżeli ich dochody przekraczają 112 tys. zł (lub 56 tys. zł) rocznie.

 • Limit dotyczący płatności gotówkowych pozostaje bez zmian

Zgodnie z nowelizacją podpisaną przez prezydenta planowane na 2024 rok zmiany limitu płatności gotówkowych. Dla przedsiębiorców zmiany limitu z 15 tys. do 8 tys. złotych zostały jednak odwołane. Kolejną informacją jest to, że ograniczenie płatności gotówkowych w transakcjach osób prywatnych również nie wejdzie w życie. Limit miał wynosić 20 tys. zł w transakcjach między przedsiębiorcami a osobami fizycznymi.

 • Zeznania roczne przedsiębiorców w Twój e-PIT

W ramach pakietu Slim VAT-3 usługa Twój e-PIT będzie dostępna również dla przedsiębiorców. Będą tam mogli rozliczyć swoje dochody z działalności gospodarczej. Z pewnością będzie to ułatwienie dla osób prowadzących firmę.

Pomożemy Ci założyć i prowadzić Twoją firmę!

Zostaw nam kontakt. Oddzwonimy.

Skontaktuj się z nami od razu.