Potrzebujesz porady?
+48 459 413 059

Panel klienta

Mały ZUS Plus

Mały ZUS Plus – zmiany od sierpnia 2023

Wydłużono Mały ZUS Plus o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi w 2023 r. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie. Proponowane zmiany zostały przygotowane wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wejdą w życie 1 sierpnia br.

Na czym polega Mały ZUS Plus?

Mały ZUS plus to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą w Polsce. To znaczy, że umożliwia on nam opłacanie obniżonych składek ZUS. Jest skierowany do małych firm, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 120 000 zł i przyznawany, jeżeli przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą w poprzednim roku kalendarzowym przynajmniej przez 60 dni. Co ważne zmiany nie obejmują składki zdrowotnej. O Małym ZUS Plus pisaliśmy więcej w artykule na naszym blogu tutaj.

Aby skorzystać z MZ+:

  • podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok
  • podstawa wymiaru składek nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Po więcej informacji o składkach społecznych odsyłamy do artykułu o składkach ZUS w 2023r.

Mały ZUS Plus – co się zmieni?

Nowe zmiany przepisów wejdą w życie 1 sierpnia 2023 roku. Dotychczas przedsiębiorcy mogli skorzystać z ulgi maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia swojej firmy. Natomiast teraz okres korzystania wydłuża się o kolejny rok, tak więc na 48 miesięcy (łącznie 4 lata). Daje to możliwość zaoszczędzenia nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Kto może skorzystać?

Przedsiębiorcy, którzy korzystają w bieżącym roku z ulgi będą mogli opłacać niższe składki ZUS przez kolejny rok . Oczywiście jeśli będą spełniać podstawowe warunki. Wydłużenie o rok okresu opłacania obniżonych składek obejmie również wszystkich tych, którzy od lutego 2020 r. wykorzystali prawo do ich opłacania. Ponadto jeśli przedsiębiorca zakończył korzystanie z Małego ZUS-u Plus w 2023 r., ale nadal spełnia pozostałe warunki ustawowe, będzie mógł zgłosić się z kodem 0590 w terminie od 1 sierpnia 2023.r do 31 grudnia 2023 r.

Pomożemy Ci założyć i prowadzić Twoją firmę!

Zostaw nam kontakt. Oddzwonimy.

Skontaktuj się z nami od razu.