Właściciele firm którym skończyła się możliwość opłacania składek na zasadach preferencyjnych nie muszą opłacać „dużego ZUS”. Przedsiębiorcy którzy nie osiągają średnie przychody mogą skorzystać z ulgi i opłacać składki społeczne na zasadach „małego ZUS plus”. Podstawa wymiaru od której są naliczane jest uzależniona od dochodów z działalności gospodarczej osiągniętych w 2021 r.
Jakie warunki trzeba spełnić żeby móc skorzystać z ulgi?
- W 2021 roku prowadzona działalność gospodarcza na podstawie wpisu do CEIDG przez minimum 60 dni;
- Przychód uzyskany z działalności gospodarczej w 2021 roku nie może przekraczać 120 000 zł;
- Złożyć odpowiednie dokumenty do ZUS do 31 stycznia.
Jak długo trwa ulga?
Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.
Nawet jeśli w danym miesiącu przedsiębiorca polegał ubezpieczeniom tylko jeden dzień liczy się on jako pełny miesiąc.
Kto nie może skorzystać z ulgi?
W przypadku gdy choćby jeden z poniższych podpunktów dotyczy przedsiębiorcy nie będzie miał on możliwości zgłoszenia się do „małego ZUS plus”:
- w 2021 działalność prowadzona krócej niż 60 dni;
- rozliczanie się w formie karty podatkowej i jednocześnie zwolnienie ze sprzedaży od podatku VAT;
- podleganie ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej);
- wykonywanie w działalności gospodarczej dla byłego bądź obecnego pracodawcy tego co na podstawie umowy o pracę w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym;
- spełnianie warunków do opłacania „preferencyjnych składek”.
W jakiej wysokości opłacane są składki „mały ZUS plus”?
Aby ustalić wysokość składek społecznych należy najpierw ustalić uzyskany dochód w poprzednim roku.
Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą:
- rozliczających się na zasadach ogólnych (podatek według skali albo podatek liniowy) to wysokość dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku dochodowego od osób fizycznych;
- rozliczających się w formie karty podatkowej, roczny dochód z działalności gospodarczej ustala się mnożąc roczny przychód z działalności gospodarczej którym jest wartość sprzedaży, o której mowa w art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, która podlega opodatkowaniu tym podatkiem, bez kwoty tego podatku przez współczynnik 0,5;
- w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych, roczny dochód z działalności gospodarczej ustala się mnożąc roczny przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przez współczynnik 0,5.
Otrzymany wynik obliczeń należy zaokrąglić do pełnych groszy w dół lub w górę.
Kolejnym krokiem jest ustalenie przeciętnego miesięcznego dochodu za ubiegły rok. Oznacza to, że roczny dochód należy podzielić przez ilość dni prowadzonej działalności w poprzednim roku i pomnożyć przez 30.
Ostatnim krokiem jest ustalenie podstawy wymiaru składek. Przeciętny dochód należy pomnożyć przez współczynnik 0,5 i zaokrąglić. Otrzymany wynik należy porównać z do kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia i 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Podstawa wymiaru składek nie może być bowiem niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku i nie może przekraczać kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonej na dany rok.
Składka zdrowotna przy małym ZUS plus
Od 1 stycznia 2022 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie liczona od podstawy ustalanej w zależności od formy opodatkowania stosowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność. Opłacana jest w pełnej wysokości za każdy miesiąc ubezpieczenia, nawet jeśli w danym miesiącu był pobierany zasiłek.