Potrzebujesz porady?
+48 459 413 059

Panel klienta

Exit tax

Podatek od niezrealizowanych zysków – wydłużony termin na wpłatę

Exit tax – czym jest?

Podatek od niezrealizowanych zysków, tak zwany exit tax, został wprowadzony na początku 2019 roku.

Zgodnie z art. 30da ust. 2 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem od dochodów z niezrealizowanych zysków podlega:

  • przeniesienie składnika majątku poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w wyniku którego Polska w całości albo w części traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia tego składnika majątku. Przy czym przenoszony składnik majątku pozostaje własnością tego samego podmiotu;
  • zmiana rezydencji podatkowej przez podatnika podlegającego w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W jej wyniku Polska w całości albo w części traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia składnika majątku będącego własnością tego podatnika. Wiąże się to z przeniesieniem jego miejsca zamieszkania do innego państwa.

Podatnicy mają obowiązek składać urzędom skarbowym deklaracje o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków (PIT-NZ). Deklarację tę powinniśmy złożyć do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym łączna wartość rynkowa przenoszonych składników majątku przekroczyła kwotę 4 000 000 zł. Następnie w tym terminie jesteśmy zobowiązani wpłacić podatek należny.

Przeczytaj również: Zmiany podatkowe od 1 lipca 2023

Wydłużenie terminu dla przedsiębiorców

W dniu 29 sierpnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 2023 r, które zmieniło rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu do wpłaty przez podatników podatku należnego od dochodów z niezrealizowanych zysków. Początkowo podatek od niezrealizowanych zysków miał być wpłacony w terminie do 31 grudnia 2023 r.

Teraz jednak Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, który ponownie przedłuża terminy na wpłatę podatku o kolejne dwa lata – do 31.12.2025 r. Da nam to, jako przedsiębiorcom, możliwość przystosowania się do zmian oraz wprowadzenie stosownych rozwiązań.

Pomożemy Ci założyć i prowadzić Twoją firmę!

Zostaw nam kontakt. Oddzwonimy.

Skontaktuj się z nami od razu.