W ostatnim czasie mogliśmy usłyszeć informację o tym, że do Sejmu miał wpłynąć nowy projekt ustawy wprowadzającej dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców – osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Ma on na celu dobrowolne podleganie publicznym ubezpieczeniom społecznym. Projekt ten zgłosili posłowie z m.in. Konfederacji i Kukiz’15.
Zobacz także: Jakie składki ZUS w 2023 roku?
Nowy projekt ustawy?
Zgodnie z art. 118 ust. 1 Konstytucji RP, inicjatywa ustawodawcza przysługuje posłom, Senatowi, Prezydentowi Rzeczypospolitej i Radzie Ministrów, jak również przysługuje grupie co najmniej 100.000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Przedsiębiorcy obawiają się ponownego podwyższenia składek ZUS, jednak mimo sporej ilości głosów (kilkadziesiąt tysięcy) Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej nie zdołał zebrać wystarczającej liczby podpisów, co oznacza, że projekt obywatelski nie wpłynął do Sejmu. Na podstawie badań przeprowadzonych w 2019 r. mogliśmy zauważyć, że aż 67% przedsiębiorców deklaruje, że zrezygnowałoby z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli byłaby taka możliwość.
Zobacz także: Mały ZUS Plus – zmiany od sierpnia 2023
Autorzy projektu zapewnili jednak, że się nie poddadzą i złożą projekt w innym trybie – poselskim. Dobrowolność opłacania składek ZUS ma dotyczyć wyłącznie przedsiębiorcy, który jest osobą fizyczną i podejmowana przez niego działalność gospodarcza nie jest wykonywana na rzecz byłego pracodawcy. Ma to być możliwe poprzez złożenie wniosku. Będzie też również możliwość ponownego zarejestrowana się do ubezpieczeń społecznych. Co więcej, przedsiębiorcy, którzy zrezygnują z opłacania składek społecznych wciąż będą musieli opłacać składkę zdrowotną. Z projektem ustawy możemy się szczegółowo zapoznać tutaj. Projekt trafił do Sejmu 31 maja 2023 r.
Czy dobrowolny ZUS to dobry pomysł?
Choć z pozoru pomysł ten wydaje się korzystny dla osób prowadzących swoją firmę, wystąpiło sporo negatywnych opinii na ten temat. Wiele osób uważa, że takie rozwiązanie byłoby niesprawiedliwe. Chodzi tutaj o fakt, że osoby bez ubezpieczenia społecznego miałyby niską emeryturę, do której musiałaby się dokładać reszta społeczeństwa z płaconych przez siebie podatków. Dobrowolny ZUS z pewnością zwiększy liczbę mikroprzedsiębiorców, z drugiej jednak strony przyniesie większe ryzyko nieotrzymania świadczeń, np. w przypadku wypadku przy pracy.